טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה

בלוג

כמה משחקי קופסה שממש כדאי שיהיו לכם בבית…

בתור מרפאה בעיסוק אני עובדת המון עם ילדים בעזרת משחקים – זה הרי תחום העניין העיקרי שלהם! ילדים אוהבים לשחק והמשחק מאפשר להם למידה והתפתחות, קשר חברתי, הקניית מיומנויות חשובות, גיבוש תחושת מסוגלות ומעניק המון הנאה, שזה הכי חשוב. ישנם המון משחקים טובים בחנויות, ולהורים קשה לפעמים לבחור. מה כדאי שיהיה לילד שלנו? אי אפשר לקנות את כל המשחקים שמוצעים בחנות. במה יאהב לשחק וממה ייהנה? מה ילמד ויקבל הילד שלנו ממשחק זה או אחר חוץ מזה שיהיה לו כיף לשחק בו? האם הגיל הכתוב על המשחק כמתאים לו, אכן מתאים לו?

מרפאות בעיסוק רוכשות בזמן הכשרתן ולימודיהן כלי חיוני של ניתוח פעילות. השימוש בו הופך עם הזמן והנסיון להיות אוטומטי; בכל פעילות ניתן לנתח את המרכיבים הדרושים כדי לבצע אותה וכך לדעת מה בעצם הפעילות מתרגלת, מה היא משפרת, איזה יכולות מפעילה, כיצד אפשר להשתתף בה באופן הטוב ביותר. משחק הוא פעילות, לכן דרך ניתוח הפעולות שיש לעשות במהלך המשחק אפשר לזהות מה צריך שיהיה לנו כדי לשחק בו, ועל מה בעצם המשחק עובד – מה הוא מיועד לחזק או לתרגל אצל הילד או המבוגר המשחק.

מרפאות בעיסוק מומחיות בהתאמת פעילות בטיפול עבור לקוח הטיפול: הילד, המבוגר או הקשיש. לכן מומלץ להתייעץ עם מרפאה בעיסוק כשיש לנו התלבטות במה לבחור, גם כשמדובר במשחק או בצעצוע עבור הילד שלנו. 

אשמח לעזור ולייעץ לכם לגבי מבחר משחקים הקיימים כיום לרכישה ושיתאימו במיוחד לילד שלכם.

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה
טלפון: 052-2605158
מייל: talieldar2@gmail.com

משחק תופסת צוללות

משחק מצוין, מוכר וותיק של חברת "קודקוד". מתאים ביותר לגיל 4-7. מתאים לשני שחקנים, משחק תחרותי בו מי שתופס את המספר הגדול ביותר של צוללות פלסטיק קטנות יהיה המנצח. במשחק יש קוביות שמראות איזה צבע של צוללות יש לתפוס, ואיזו כמות של צוללות יש לתפוס בכל תור. את הצוללות תופסים במלקחיים קטנים מפלסטיק. יש להיזהר שלא להפיל לקופסת הצוללות ("הים") את נחשי הפלסטיק המונחים על שולי הקופסה ולשמור על דיוק בתנועות האצבעות האוחזות, וגם על כוח האחיזה לאורך זמן כך שצוללת שתפסנו לא תישמט. המשחק מעודד אחיזה עדינה בשלוש אצבעות, אלה האוחזות גם בעפרון, תוך שמירה על הפרדת תנועה של חלק פועל (אוחז) לעומת חלק מייצב (האצבעות קמיצה וזרת, שאינן אוחזות במלקחיים), ממש כמו באחיזה נכונה של העפרון בציור או בכתיבה. מכיוון שזהו משחק תחרותי, יש אפשרות לחיזוק כושר ההתמודדות, העלאת סף תסכול ושיקוף תכנים רגשיים של נצחון מול הפסד. במשחק יש תורות ועל כן הוא מאפשר חיזוק כישורים חברתיים וגם רגשיים-התנהגותיים, כמו שמירה על כללים וחוקים, התייחסות למהלכי היריב, הפחתת אימפולסיביות. המשחק משפר יכולת תכנון, קשר עין-יד, פתרון בעיות, התמדה. אפשר להפחית את רמת הקושי בשימוש רק בחלק מהנחשים על שולי הקופסה, או להעלות את הקושי ביצירת רשת סבוכה וצפופה יותר של נחשים. בילדים שחוששים מאוד מתחרות אפשר להציע ניצחון משותף – כמה צוללות נצליח לתפוס ביחד? יתרון נוסף של המשחק הוא מחיר זול במיוחד.

עצה אישית ממני: אם הילד שלכם משחק מול ילד גדול ממנו בכמה שנים, כמו אח גדול – אפשר להציע כאתגר לילד הגדול יותר שישחק ביד הלא דומיננטית שלו, וכך תוכלו להתאים רמת קושי בין הצעיר למבוגר ממנו, לתת גם לצעיר יותר אפשרות לנצח וכך לא יישאר מתוסכל וימשיך ליהנות מהמשחק.

חשוב לזכור: לא לפתוח את המלקחיים יותר מדי. הם יישברו לשניים. אם נשברו, קחו פינצטה ביתית במקומם.

משחק קפיץ קוף

משחק נפוץ, מאוד מהנה, לשניים עד ארבעה שחקנים, טוב לגיל 5 עד אינסוף. גם מבוגרים ייהנו ממנו וימצאו אותו מאתגר, ולכן הוא יכול להיכנס לפנתיאון המשחקים שלא נמאס מהם – כשמשחק מצליח לעניין גם מבוגרים, סימן שאפשר לשחק בו לאורך שנים רבות. אם הילד משתעמם ממנו, פשוט החביאו אותו לכמה חודשים ותוציאו אותו שוב. מובטחים לכם עוד חודשים של הנאה מחודשת… יש כמה דרכים אפשריות לנצח במשחק תחרותי זה, בכולן על השחקנים במשחק להקפיץ קופי פלסטיק אל ענפי עץ בעזרת מקפצה. על כל קוף שמצליחים להקפיץ במקפצה והוא נאחז בענפי העץ ביד אחת או בשתי ידיו, מקבלים בננת קרטון קטנה. אפשר להחליט מראש איך ייקבע הניצחון במשחק: מי שמסיים לקלוע את כל הקופים שלו ראשון ינצח (הצעת המשחק), או מי שיש לו יותר בננות בסוף המשחק הוא המנצח (תוספת שלי).
המשחק מעודד הפרדת תנועה – שימוש באצבע אחת בנפרד משאר האצבעות להקפצה במקפצה, הפרדת תנועה חשובה מאוד לצורך אחיזה נכונה גם בכלי הכתיבה. הוא מצריך תיאום בין הידיים, אחת מייצבת את המקפצה מלמטה והשניה מקפיצה. הוא משפר יכולות כמו ויסות עוצמה וקשר עין-יד, החשוב גם לכתיבה וציור. גם כאן יש אלמנט של משחק תחרותי, עם אפשרות לחיזוק התמודדות, הגברת סף תסכול ושיקוף תכנים רגשיים של ניצחון מול הפסד. המשחק חברתי ואפשר לשחק בתורות או בהקפצות בו זמניות של מספר שחקנים יחד. המשחק משפר יכולת תכנון ובכך מפחית אימפולסיביות. הוא יכול לשפר יכולת פתרון בעיות ולהגביר התמדה. בילדים שחוששים מאוד מתחרות אפשר להציע ניצחון משותף של השגת מספר גדול של בננות ביחד. המחיר לא יקר, המשחק לא מתקלקל בקלות ושווה כל שקל.

עצה אישית ממני: קשה יותר לקלוע לענף הגבוה של העץ מאשר לענף הנמוך. כדי להוסיף אתגר והצלחה, אפשר לקבוע מראש שמי שקולע קוף לענף הנמוך יקבל בננה אחת, ומי שמגיע בקליעה לענף הגבוה, יקבל על הקליעה שתי בננות.

חשוב לזכור: להרכיב בזהירות וללא הפעלת כוח רב את הענפים על העץ, שלא יישברו…

משחק דסקיות מעופפות

משחק של חברת "אורדע". מגיע בקופסה קטנה, נוח ללקיחה לטיולים, לשניים עד ארבעה שחקנים, מגיל 5 עד אינסוף. מהווה אתגר גם למבוגרים ולכן תוכלו ליהנות ממנו שנים רבות. כמו משחק קפיץ קוף, גם במשחק זה יש לקלוע, הפעם דסקיות פלסטיק קטנות לתוך צלחת שבה אפשר להשיג נקודות (5, 10, 15 או 50 בכל קליעה). כדי לקלוע משתמשים בדסקית גדולה יותר. מנסיוני, אפשר גם להקפיץ בעזרת ציפורן האצבע. המנצח הוא מי שהרוויח את המספר הגדול ביותר של נקודות בסיום המשחק, ורצוי כמובן לקלוע כמה שיותר קליעות למקומות עם הניקוד הגבוה. המשחק תחרותי וחברתי, אפשר לשחק בתורות או להקפיץ בו זמנית דסקיות של מספר שחקנים. כדי להצליח בו נחוצים תכנון, קשר עין-יד, ויסות עוצמה, הפרדת תנועה, התמדה, פתרון בעיות. המשחק לא מתקלקל בקלות ומחירו ממש נמוך.

עצה אישית ממני: למשחק הזה יכול להיות ערך מוסף – אפשר לתרגל דרכו כתיבת ספרות לילדי גן חובה או כיתה א', אם נציע לילד לכתוב את התוצאות של כל קליעה על דף, או לתרגל פתרון תרגיל חשבוני של חישוב כל התוצאות של הקליעות של שחקן מסוים ביחד ובדיקה למי התוצאה הגבוהה ביותר, פעולת חישוב ברמה שמתאימה מכיתה ב' והלאה.

חשוב לזכור: לשמור על הדסקיות שלא יאבדו. מכל צבע יש 9 דסקיות קטנות ואחת גדולה שמשמשת להקפצה של הדסקיות הקטנות.

משחק פול התמנון

משחק של חברת "Ravensburger", אלקטרוני ודורש שימוש בסוללות וגם בצבת קטנה לפתיחת המכסה של תא הסוללות, שאינן מגיעות עם המשחק. המשחק מתאים למספר שחקנים לא מוגבל, מגיל 5 והלאה. מגיע בקופסה גדולה. על השחקנים להשיג את המספר הרב ביותר של סרטנים, אותם חוטפים במלקחי פלסטיק מתוך שקעים בסלע שעליו יושב תמנון מסתובב. אם במהלך תפיסת הסרטן נוגעים בזרועות התמנון והוא עוצר וצוחק – התור עובר לשחקן הבא. כדי לנצח במשחק צריך להיות בעל זריזות ומהירות תגובה, הוא משפר יכולת תכנון, תזמון, אחיזה עדינה של אצבעות הכתיבה במלקחיים, שימור כוח במוטוריקה עדינה כדי לא לשמוט את הסרטנים, דיוק, קשר עין-יד והתמדה. המשחק תחרותי ומשחקים אותו בתורות, יש רק זוג מלקחיים אחד לשימוש, ובכך מעודד הפחתת אימפולסיביות ולמידה לחכות בתור. כדאי למקם את הסרטנים בשקעים כשפניהם קדימה, כך קל יותר למצוא איפה לאחוז בהם בדיוק במלקחיים.

עצה אישית ממני: למבוגרים יהיה קל יותר לשחק במשחק זה ולכן פחות ייפסלו במשחק. כדי לא לתסכל את הילד ולגרום לו רתיעה מלרצות לשחק, אפשר לקבוע מראש שאחרי כל סרטן שהצליח המבוגר לתפוס, הוא יעביר את המלקחיים ואת התור לילד, גם אם לא נפסל.

חשוב לזכור: לא להוציא את הזרועות מהתמנון. כשמתחילים להוציא ולהכניס זרועות, במוקדם או במאוחר המשחק יתקלקל. מחיר המשחק יקר כי הוא אלקטרוני, לכן כדאי לשמור את המשחק בקופסה גדולה עם כל הזרועות של התמנון מחוברות תמיד אל בסיס המשחק.

משחק רינגו פלמינגו

משחק של חברת "Ravensburger", בקופסה גדולה. מתאים לגיל 5 עד אינסוף, עבור שניים עד ארבעה שחקנים. מאתגר גם עבור ילדים וגם למבוגרים. אם לילד שלכם קשה לשחק בו, חכו שנה, הוציאו אותו ותציעו לילד לשחק שוב. השחקנים צריכים לקלוע טבעות פלסטיק מתוך חרטום סירה אל פלמינגואים המושחלים בלוח. כל הקולע מקבל צדף קרטון, המנצח הוא בעל מספר הצדפים הגדול ביותר. טבעת שלא הצלחנו לקלוע יוצאת מהמשחק ואין להשתמש בה שוב. יש להיזהר שלא לקלוע אל התנינים שבלוח – הדבר יגרום אמנם לחזרה של טבעת מפלמינגו ומתנין אל המשחק שוב, אבל גם לאובדן צדף. המשחק יקר למרות שאיננו אלקטרוני. המשחק משפר תכנון, הפרדת תנועה, קשר עין-יד, אחיזה עדינה – גם בזמן הרכבת הפלמינגואים והתנינים בלוח וגם בזמן הקליעה עצמה, תיאום ידיים של יד מקפיצה ויד מייצבת סירה, ויסות עוצמה, פתרון בעיות, התמדה, ריכוז. אפשר לשחק בתורות או לנסות לקלוע בו זמנית. המשחק תחרותי ומאפשר התמודדות רגשית עם ניצחון או הפסד, בילדים שמתקשים עם הפסד אפשר תמיד לקבוע שהניצחון יהיה משותף, של השגת כמה שיותר צדפים ביחד כצוות.

עצה אישית ממני: במקור הלוח עם הפלמינגואים אמור להיות מורכב על קופסת המשחק, אך אם קשה מאוד לקלוע כך, מומלץ עבור ילדים צעירים להניח את הלוח על השולחן או על הרצפה ולא על הקופסה משום שהקליעה לגובה גבוה יותר תהיה מסובכת עבורם.

חשוב לזכור: לשמור על הטבעות שלא יאבדו. יש 12 מכל צבע.

זכרו – קיים מבחר עצום של משחקים לילדים בחנויות וברשתות. לכל אחד מהם יתרון, כולם משפרים מיומנויות חשובות לתפקוד תואם לגיל עבור הילד שלכם. 

אם אתם מתלבטים וזקוקים לייעוץ או הדרכה לגבי רכישת משחקים שיהיו טובים במיוחד עבור הילד הפרטי שלכם, אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה
טלפון: 052-2605158
מייל: talieldar2@gmail.com

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן