טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה

בלוג

לכתוב בכיף

משחקים מומלצים לתרגול ולמידה של כתיבה

ישנם הרבה משחקים בחנויות הצעצועים שמטרתם הכנה לכיתה א' או תרגול ראשית קריאה וכתיבה. בחרתי מתוכם לספר לכם על חמשת המומלצים שלי, כאלה שאני עובדת איתם בריפוי בעיסוק עם ילדים כבר שנים רבות והם תמיד מהנים ומועילים!

הנה רשימת המשחקים הכי טובים בעיניי וקשורים לאוריינות – בסיס הלמידה. כל אחד מהם אפשר להתאים לילד המסוים שאיתו אנחנו משחקים, להרחיב, לקצר או להפחית רמת קושי בו כדי לאפשר גם לצעירים וגם לגדולים יותר לשחק.

אשמח לעזור ולייעץ לכם לגבי משחקים שיתאימו במיוחד לילד שלכם.

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה
טלפון: 052-2605158
מייל: talieldar2@gmail.com

משחק תירס חם

תירס חם - משחק קופסה

משחק מצוין של חברת "קודקוד". המשחק מגיע בשתי גירסאות. הגירסה החדשה כוללת גם לוח משחק וחיילי משחק, שאינם קיימים בגירסה הראשונה שלו. במשחק יש כרטיסיות שעל כל אחת ארבעה נושאים, רולטה מסתובבת שילדים מאוד אוהבים, ושעון חול. הוא מיועד לילדים מאמצע כיתה א' והלאה, כאלה שכבר יודעים לקרוא ולכתוב. בכל סיבוב שולפים כרטיס אקראי. אחד המשתתפים מסובב את הרולטה, ועל פי המספר שיצא בה, קורא מה רשום בכרטיס תחת אותו מספר. אם יצא ברולטה סימן השבלול – ניתן לבחור מבין הנושאים איזה נושא שרוצים. הופכים את שעון החול ומתחילים לרשום על דף כמה שיותר מילים הקשורות לנושא המתאים עד שהחול בשעון נגמר, זמן של דקה אחת. על כל מילה מקבלים נקודה, וכמו במשחק "ארץ-עיר", אם רשמו שני משתתפים את אותה מילה, היא לא תקבל נקודה. המטרה היא להשיג כמה שיותר נקודות – בסיבוב אחד או בכמה סיבובים של המשחק.

המשחק מתרגל כתיבה מהירה וקריאה ואת יכולת הקטגוריזציה – מיון פריטים לפי קבוצות, פעולת חשיבה ברמה מורכבת עבור ילדים. הוא מאפשר להתאמן על הבחנה בין עיקר לטפל – היצמדות לנושא שנקבע ומציאת מילים השייכות לו בלבד. בגירסה עם לוח המשחק והחיילים, חייל המשחק של כל משתתף מתקדם בלוח בהתאם למספר הנקודות שצבר באותו סיבוב, עד שמגיע לסוף המסלול בלוח המשחק. יתרון גדול – מחיר זול.

התאמות שלי לצעירים יותר: לילדי גן אפשר להקריא את הכתוב בכרטיס, הם עדיין לא קוראים לבד. אפשר בזמן שהחול יורד בשעון החול לכתוב את המילים שהם אומרים – הם עדיין לא כותבים לבד. כדי לתרגל הכנה לכיתה א' אפשר בכל סיבוב לתת לילד להעתיק מילה אחת מבין המילים שאמר, לבחירתו, ולהוסיף לו נקודה נוספת עבור המילה שהעתיק, בנוסף לנקודות על המילים שאמר ושרשמנו. את המילים כדאי לרשום בדף מחברת וכך לתרגל כתיבה בגודל מותאם לשורות.

התאמות לילדים גדולים: אפשר לתת נקודות מיוחדות נוספות עבור רווחים נכונים בין מילים לילדים שאנחנו רוצים לשפר אצלם כתיבה עם מרווחים; עבור התחלה של כתיבה בשוליים הימניים בדף ולא מאמצע השורה; על כתיבת 4 מילים ויותר בשורה עבור ילדים עם קשיי ארגון כתיבה, ועוד.

משחק בלאנקו צעיר

משחק קופסה בלאנקו צעיר

משחק של חברת "קודקוד" שיוצר עניין רב אצל הילדים כי יש בו מגוון פעילויות רחב. כולל לוח משחק, אותיות, מחזיק אותיות לכל משתתף, כרטיסיות פעולה, שעון חול, פירמידות צבעוניות וארבע קוביות אותיות. מתאים לילדים מגיל גן חובה והלאה. כל משתתף מקבל 10 אותיות ומניח אותן על מחזיק האותיות שלו, מבלי להראות לאחרים. המשתתף שמשחק באותו תור מנסה להרכיב מילה מהמילים שבלוח המשחק בעזרת האותיות שברשותו.

אפשר להרכיב מילה רק לפי סדר האותיות שלה, כלומר נוכל להתחיל רק אם יש לנו את האות הראשונה של מילה. אם יש לנו אותיות נוספות שלה לפי הסדר, נניח גם אותן באותו תור. מותר לשים כמה אותיות של אותה המילה שרוצים בתור אחד, בתנאי שהן בסדר הרציף של המילה. אם אין לנו עוד אותיות שממשיכות את אותה המילה, התור מסתיים ומקבלים השלמת אותיות מקופת האותיות כך שבכל תור יש שוב עשר אותיות לכל משתתף. המשתתף הבא יכול לבחור אם להמשיך את אותה המילה שהחל השחקן הקודם, או להתחיל מילה חדשה, אם יש לו את האות הפותחת שלה.

מי שמצליח להיות זה שמסיים מילה, מקבל פירמידה בצבע שמצויר על הלוח בסיום המילה, ורשאי לבצע משימת מילים כדי לקבל פירמידה נוספת. המנצח הוא זה שיש בידו המספר הרב ביותר של פירמידות בסיום, אין חשיבות לצבעי הפירמידות. משימות המילים כוללות נטילת כרטיס מילים וביצוע משימה מכמה סוגים, שיש להשלימה לפני שכל החול בשעון מסתיים. המשימות הן למשל למצוא בקוביות האותיות אות חסרה להשלמת מילה שבכרטיס, מציאת כל אותיות מילה מבוקשת בכרטיס, חיבור מילה מהאותיות המופיעות על קוביות האותיות וכו'.

מכיוון שהמשחק מגוון וכולל את משימות המילים, הוא שומר על רמת עניין אצל המשתתפים ומגביר רצון להתמיד בו. הוא מאפשר תרגול של זיהוי אותיות וקריאת מילים, משפר תפיסה חזותית ויכולת תכנון ומהווה משחק חברתי עם דחיית סיפוקים, המתנה בתור ותרגול העלאת סף תסכול.

התאמות לצעירים בגיל: להקריא להם מילים מהלוח, לעזור להם לתכנן ביחד איזו מילה ירצו לנסות להשלים, באיזה אותיות להשתמש ואיך לעבור את משימות שעון החול. כדי לתרגל גם כתיבה אפשר לתת להם להעתיק מילים שהשלימו לתוך שורות מחברת ולעבוד על הכנה לכיתה א' מבחינת כתיבה בגודל תואם לשורה, עיצוב נכון של אותיות ועוד.

משחק זינגו

משחק קופסה זינגו

משחק בינגו מילים של חברת FOXMIND, ילדים מאוד אוהבים אותו כי יש בו מכשיר ידני שמעביר את המילים והם אוהבים לתפעל אותו… המשחק מתאים לילדים מגיל גן חובה והלאה, וכולל מספר לוחות משחק לבחירה ומכשיר העברת מילים, שבתוכו כרטיסי פלסטיק עם ציור ותחתיו מילה. אופן המשחק: כל משתתף בוחר לוח למשחק. על כל לוח 9 מילים להשלמה. אחד המשתתפים מזיז קדימה את מעביר המילים ושתי מילים נחשפות בתחתית המכשיר. אם אלה מילים שהמשתתפים זקוקים להן להשלמת לוח המשחק שלהם, עליהם לומר בקול את המילה כדי לקבל את כרטיס המילה ולהניח אותו על הלוח.

הראשון שמשלים את כל המילים בלוח שלו מנצח. לכל שני משתתפים יש 2-3 מילים משותפות – כאלה שלשניהם יש בלוחות שלהם. חשוב לומר את המילה מהר אם היא מופיעה, כי רק הראשון שאמר אותה יקבל את כרטיס המילה. המשחק מתרגל קריאה, הכרת מבנה מילים, מהירות תגובה, הפחתת אימפולסיביות, משחק חברתי, העלאת סף תסכול, התמודדות עם הצלחה או הפסד, זיהוי אותיות. בגיל הגן אין צורך לקרוא את המילים – מספיק להסתכל על התמונה שמעל למילה בכל כרטיס.

התאמות נוספות אפשריות: כדי לתרגל כתיבה אפשר לצייר לוח משחק בדף מחברת, הילד יבחר מהלוחות הקיימים איזה מילים ירצה לשבץ בלוח האישי שלו, ועליו לכתוב מילים בגודל תואם לשורה ואף לצייר את הציורים המתאימים – מאפשר גם פיתוח יכולת ציור. על הלוח שהכין הילד יוכל לשחק במשחקים הבאים.

משחק עת לאיית

משחק קופסה לתרגול איות

משחק חמוד ביותר של חברת "קודקוד" לילדי גן חובה ועד כיתה א'-ב'. צבעוני, בנוי בצורה חכמה וכיף לשחק בו. במשחק יש לוחות עם ציורים, שישה בכל לוח, ואותיות פלסטיק בחלוקה לחמישה צבעים. הילדים מביטים בציור, מזהים מהי המילה המתאימה לציור ומחפשים את האותיות הנכונות הדרושות להרכבת המילה, אותן הם מניחים בשקעים שליד הציור. אם בחרו באותיות הנכונות, הן יתאימו בדיוק לשקעים שבלוח. לכל ציור יש שקעים בהתאם למספר האותיות של המילה, וכל שקע בצבע מסוים, כך שניתן לחפש את האות הרצויה לפי הצבע בקופסה האותיות ולזהות יותר בקלות מהי.

כשיש אותיות דומות בצליל אפשר יהיה לדעת מי מהן המתאימה – על פי הצבע שלה. אות לא מתאימה לא תיכנס לשקע, ואותיות דומות בצליל משתייכות תמיד לצבעים שונים. במשחק אין תורות או מנצחים, ואפשר להשלים כמה מילים או לוחות שרוצים. למשחק יש גם גירסה של חשבון ואנגלית. חיסרון – מחיר יקר, אבל משחק שווה.

התאמות אפשריות: אם רוצים להתאמן גם על כתיבה, אפשר לתת לילד בסיום ההרכבה גם להעתיק מילה אחת או יותר לשורות מחברת, וכך לתרגל כתיבה בשורות.

משחק מג'ימיקסר

משחק מג'ימיקסר לתרגול כתיבה

משחק של חברת "אורדע", מתאים יותר לילדים בכיתות ב' והלאה, כאלה שכבר מזהים את כל האותיות ואף יודעים לצרף אותן למילים ולקרוא. הוא כולל פריט אחד בלבד – גלגל שניתן לגלגל בכף היד ועליו אותיות. עם הגלגול יופיעו בכל פעם שבע אותיות שונות. מניחים את הגלגל על השולחן, מתבוננים באותיות שקיבלנו ומחפשים כמה שיותר מילים שאפשר ליצור מהאותיות האלה, קצרות וארוכות. 

לא חייבים להשתמש בכל האותיות שהתקבלו באותו תור על גבי הגלגל, אלא רק ליצור מילים מהאותיות שאנו רוצים, ורצוי כמה שיותר בכל סיבוב. המשחק מפתח יכולת קריאה, גמישות מחשבתית והרחבת אוצר מילים. זול במחירו ומומלץ!

התאמות אפשריות: לשחק כמשחק תחרותי – על כל מילה מקבלים נקודה ומי שיש לו יותר נקודות באותו הסיבוב ינצח. אפשר גם לקבוע מראש ניקוד שונה למילים קצרות מול ארוכות מפני שקשה יותר למצוא מילים ארוכות, למשל 2 נקודות למילה בת שתי אותיות, 5 למילה בת חמש אותיות וכן הלאה. הצעה נוספת היא לתת לילד שעדיין לא כותב לבד כמות גדולה של מילים, כמו בתחילת כיתה ב' למשל, לתרגל כתיבה של המילים בדף ולשפר ארגון כתיבה – התחלה בשוליים של הדף, שמירה על מרווחיםי בין המילים, על גודל אותיות מתאים לשורה ועוד.

זכרו – קיים מבחר גדול ומבלבל לעתים של משחקי למידה לילדים בחנויות וברשתות. לכל אחד מהם יתרון, כולם משפרים מיומנויות חשובות עבור הילד שלכם, וכל אחד מהם יכול לתרגל נושאים שונים לחלוטין… מצד שני, לא כל משחק מתאים לכל גיל.

לכן אם אתם מתלבטים וזקוקים לייעוץ או הדרכה לגבי רכישת משחקים שיהיו טובים במיוחד עבור הילד הפרטי שלכם, אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה
טלפון: 052-2605158
מייל: talieldar2@gmail.com

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

תגובות פייסבוק

2 תגובות

    1. הי, חשוב קודם כל לרכוש בסיס של הקלדה מהירה במחשב. לאחר מכן אפשר גם להשתמש במשחקים. המומלצים ביותר לשיפור מהירות בתנועות האצבעות הם משחקים מתחום שיפור זריזות הידיים, הנה כמה דוגמאות מהנות: משחק ספיד בקלפים, תופסת עכברים של חברת "קודקוד", משחק קלאק קלאק של "משחקי שפיר", משחקי חמש אבנים של פעם, משחק Mr. Mouth של חברת TOMY (באמזון), משחק Bed Bugs של חברת Hasbro (באמזון), משחק קפיץ קוף של חברת "קודקוד" (כשמשחקים אותו מול יריב נוסף ומנסים לקלוע במהירות קופים לעץ), משחק פיינל פור של חברת ישראטויס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן