טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה

בלוג

משחק דגים בפינצטה

פעילויות מים לחיזוק הידיים!

קיץ הוא זמן נפלא ליהנות מפעילויות "רטובות" ומרעננות. חם, מתיש… אז למה לא להשתולל קצת עם מים מצננים? אספתי עבורכם כמה הצעות למשחקי מים שכולם גם מחזקים את שרירי כפות הידיים והאצבעות, ועל הדרך מלמדים גם אחיזה נכונה ומפעילים את אצבעות אחיזת העפרון. אפשר לשחק אותם גם בחורף, אבל בקיץ הם יתאימו יותר. כל המשחקים האלה כוללים שימוש במזרקים, ואפשר להשיג מזרקים בכל בית מרקחת (מזרק ללא מחט, כמובן… נשתמש בהם כדי להשפריץ מים ולא להזרקה רפואית). כדאי לרכוש מזרקים בשלושה גדלים: גדול, בינוני וקטן, כי כל גודל דורש הפעלת כוח שונה. אפשר ללמד שימוש במזרק מגיל 4 וחצי, וילדים בכל גיל ייהנו מהפעילויות המוצגות כאן.

איך ממלאים מזרק במים: חשוב ללמד את הילדים קודם כל איך ממלאים – לטבול את המזרק בכלי מים וכשהפיה שלו שקועה היטב במים, להחזיק את גוף המזרק ביד אחת בידיות שלו, ולמשוך את הבוכנה כלפי מעלה כדי למלא (ראו תמונה). זה תרגול מעולה של כוח לאצבעות, שגם משפר קואורדינציה של שתי הידיים שפועלות בתיאום זו עם זו. המילוי גם דורש מהילד להפעיל יכולת תכנון וויסות כמות, כי אם ממלאים יותר מדי, הבוכנה של המזרק – החלק שמסתיים בגומי שחור – יוצאת החוצה וצריך להתחיל את המילוי מחדש…

מה כדאי לדעת על הזרקת מים במזרק: מומלץ להזריק ביד אחת בלבד ולא בשתיים יחד, מפני שכך נחזק באמת אחיזה נכונה בשלוש אצבעות ונפעיל כוח של אגודל מול אצבע ואמה. אחיזה כזו יוצרת הפרדת תנועות בין שלוש אצבעות פעילות (אגודל, אצבע ואמה), לעומת שתיים מייצבות (קמיצה וזרת) – ולכן עוזרת גם ללמוד איך לאחוז נכון בכלי כתיבה!

מנחים את הילדים להניח שתי אצבעות, את האצבע והאמה, מתחת לידיות המזרק, כשפנים כף היד פונה כלפי מעלה (ראו תמונה). האגודל ידחוף את הבוכנה כלפי מטה ויזריק את המים החוצה. לילדים מן הסתם קל יותר להזריק מים כך שיד אחת אוחזת במזרק ויד אחרת לוחצת על הבוכנה. כדאי לנסות לא לוותר כאן ולעבוד בכל זאת ביד אחת, זה החלק שיוצר חיזוק כוח בכף היד והאצבעות.

במזרק גדול חשוב למדוד עד איזה מספר במזרק היד של הילד יכולה להגיע כדי להזריק ביד אחת בלבד, ולסמן על המזרק בטוש בלתי מחיק קו שעד אליו ימלא הילד מים במזרק הגדול, אחרת לא יצליח ביד אחת וינסה להשתמש בשתי הידיים להזרקה ללא הפעלת אחיזה נכונה וללא חיזוק ממשי של האצבעות. עבור רוב הילדים גובה מים של 10-12 מ"ל יתאים ליד של ילד בן 4, וגובה של 13-15 מ"ל יתאים ליד של ילד בן 5-6. במזרק בגודל בינוני או קטן הילד יוכל למלא את המזרק עד הסוף, אבל שוב, חשוב לווסת כמות ולא למלא יותר מדי כך שהבוכנה לא תצא.

חוץ מהכיף ומהחיזוק המוטורי שבמשחקים האלה, שימוש במזרק לצורך משחק מלמד את הילדים שמזרק יכול להיות גם חפץ ידידותי – ואולי בפעם הבאה שצריך לעשות בדיקת דם או חיסון, הילדים יגיבו לכך ללא חשש כי המזרק כבר מוכר להם! הנה כמה רעיונות קלים לביצוע, אתם מוזמנים להוסיף עליהם רעיונות משלכם, ולהתייעץ איתי בכל שאלה בנושא…

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה
טלפון: 052-2605158
מייל: talieldar2@gmail.com

בים ובבריכה

בפעם הבאה שהולכים לים, לוקחים איתנו כמה מזרקים. במקום רובה או אקדח מים (שגם הם, אגב, מפעילים יפה את האצבעות ומחזקים כוח!) – נשפריץ בים ובבריכה זה על זה; נמלא דליים קטנים במים בעזרת מזרקים ונבנה איתם ארמונות בחול מבוץ; נתאמן על טפטוף לאט לאט לעומת השפרצה בבת אחת; נכתוב את השם שלנו, שמות בני משפחה, מספרים ואותיות או נצייר בהזרקת מים על חול יבש בים; ונשטוף את הרגליים מהחול לפני הכניסה לרכב – בהשפרצה במזרק…

בגינה ובחצר

שני רעיונות חמודים למשחק במזרקים מחוץ לבית הם קליעה למטרה ותחרות קליעה למרחק.

בקליעה למטרה ניקח דף ונצייר עליו מטרה – מספר עיגולים זה בתוך זה, עם ניקוד מספרי לכל עיגול. נתלה את המטרה על עמוד או על עץ בגובה שהוא קצת מעל לגובה הילד. ניתן לילדים קערה עם מים ובתוכם צבע מאכל או צבע גואש מדולל במים. אם משתתפים כמה ילדים, ניתן לכל ילד קערה בצבע מים שונה, ומזרקים. נקבע מיקום שממנו משפריצים אל המטרה, וננסה לפגוע במרכז המטרה בהשפרצת מים מהמזרק. ננסה לקבוע מי קלע למטה על פי הצבע שהשאירו המים מהמזרק שלו על הדף. יתכן שנצטרך להכין כמה דפי מטרה מראש – הדף יירטב מהר ולא נוכל להשתמש בו הרבה פעמים במשחק הזה… בסיום סופרים ניקוד וקובעים מי המנצח. תתכוננו מראש לכך שגם הילדים עלולים להיות צבעוניים ורטובים בסיום המשחק!

בתחרות קליעה למרחק יעמדו שניים או יותר ילדים על קו מסומן, ושופט יעמוד מולם או קצת יותר קדימה מהם, מהצד, במרחק של מספר מטרים מהם כדי לא להירטב. לכל ילד קערת מים ומזרק משלו, והשופט יצטרך להכריע מי מהם השפריץ את המים במזרק שלו יותר רחוק ולקבוע מי המנצח. אפשר לעשות כמה סיבובים שרוצים במשחק זה.

באמבטיה

ניקח לוח מחיק קטן, נצייר או נכתוב עליו בטושים מחיקים ונניח אותו בצד אחד של האמבטיה או המקלחת. נעמוד בקצה השני של המקלחת או האמבטיה, נבקש מהילדים למלא מזרק במים ולהשפריץ בכל פעם על חלק אחר של הציור או על אות או מספר לפי בקשה כדי למחוק אותם. מתרגלים כך קשב להוראות בנוסף למוטוריקה, ואפשר לתרגל ציור או כתיבה של ספרות, אותיות ומילים וזיהוי שלהם. אפשר לתרגל גם זכרון: מבקשים מהילדים להשפריץ ולמחוק כמה מספרים או אותיות שנכתבו על הלוח, לפי הסדר, והם יצטרכו לזכור את הבקשה ולבצע לפי הסדר שביקשנו.

דיג דגים

המשחק הבא ידרוש הכנה מראש של דגים וחיות ים בפעם הראשונה, ולאחר מכן אפשר לשחק בו שוב ושוב. הציוד הנחוץ: דפי סול, משטחי ספוג אם יש, טושים, מספריים, מגבת, 3 קערות – שתיים קטנות ואחת גדולה, קוביית משחק עם מספרים, פינצטה או מלקחי מטבח. את המשחק נשחק בישיבה ליד שולחן או על הרצפה. ניקח דפי סול או משטחי ספוג לא עבים. ניתן לילדים לצייר עליהם דגים וחיות ים, נגזור אותם מסביב לציור – הזדמנות לילדים לתרגל ציור וגזירה על הדרך – ונכין מראש לפחות 20 דגים וחיות ים: תמנונים, כרישים, לוייתנים, מדוזות, צלופחים, חתולי ים, סוסוני ים, צדפות וכו'…

ניתן לילדים שתי קערות מים ("בריכות") וקערה גדולה יותר ("הים"). את קערת הים אפשר לקשט במדבקות של דגים מסביב מבחוץ, או לצייר עליה מבחוץ חיות ים (ראו תמונה). נניח את כל אלה על מגבת כי הילדים עלולים לשפוך בטעות מים על השולחן בזמן הפעילות… הילדים ימלאו מים במזרקים מים מתוך הבריכות אל הים. אפשר למלא מתוך בריכה אחת במזרק הגדול עד שהיא כמעט נגמרת ולצקת את השאר אל קערת הים, ואז למלא מתוך הבריכה השניה במזרקים הבינוני והקטן.

כל כמה הזרקות כאלה נוסיף לתוך קערת הים חיית ים או דג סול או ספוג, ונבקש מהילדים להשפריץ עליהם מספר מזרקי מים על פי בקשה כך שהים יתמלא בהדרגה. ניתן לילדים למלא כך בהתחשבות במידת הכוח שיש לילד; בילד שמתעייף מהר נוכל לעזור במילוי במזרקים ולמלא ביחד את הים, או לתת לו למלא רק 5 מזרקים מכל סוג, גדול, בינוני וקטן, עם הפסדות למנוחה אם צריך. חשוב לא להעמיס יותר ממה שהילד מסוגל בהתאם לגילו ולכוחו, אחרת לא ייהנה מהמשחק.

איך מתבצע הדיג: כשקערת הים מלאה, ניתן לילד פינצטה או מלקחי מטבח, נטיל קוביה ועל פי המספר שיצא, הילדים ידוגו חיות ים בפינצטה או מלקחיים אל המגבת. ננגב היטב את הדגים כדי למנוע היווצרות עובש, ובסיום אפשר לספור כמה דגנו או לשחק כמשחק תחרותי אם רוצים – מי שדג את הכמות הגדולה ביותר של חיות ים ינצח.

אם עלו בפינצטה כמה דגים יחד, נבקש מהילדים להפריד ולהחזיר ל"ים" את המיותרים כך שידוגו אחד אחד והמשחק לא יסתיים מהר מדי. שמרו את הדגים ואת חיות הים שהכנתם ושחקו בהם שוב מתי שתרצו. אפשר גם לשחק באמבטיה ולהדביק את הדגים שדגנו על קירות האמבטיה בעזרת הרטבה שלהם במים. אם משחקים באמבטיה, כדאי לייבש היטב את הפינצטה או המלקחיים בסיום, שלא יחלידו, או להשתמש במלקחיים מפלסטיק.

ילדים אוהבים מאוד משחקי מים. זו הזדמנות נהדרת להשתולל קצת, להתרענן מהחום בקיץ וליהנות. עבור ההורים, משחקי מים במזרקים הם אפשרות מעולה לתרגל חיזוק של כוח בכפות הידיים והאצבעות, ליצור תיאום בין שתי הידיים בזמן מילוי המזרק במים – קואורדינציה במוטוריקה עדינה, וגם לעודד את הילדים לאחיזה נכונה במזרק בשלוש אצבעות שגם אוחזות בכלי כתיבה ולאפשר היווצרות של הפרדת תנועה בשלה בין האצבעות האוחזות לבין האצבעות המייצבות, ממש כמו בזמן כתיבה. הילדים נהנים, ועל הדרך מתחזקים ולומדים איך לאחוז נכון! הצגתי כאן כמה רעיונות לפעילויות במזרקים, אפשר תמיד להמציא עוד ועוד. העיקר לשחק ולהפעיל את הילדים בדיוק עד למידה שבה הם לא מתעייפים מהפעילות וממשיכים לראות אותה כחוויה חיובית, כדי שירצו לחזור עליה שוב גם בעתיד.

אשמח לעזור, להדריך, לייעץ ולענות על שאלות לגבי אחיזה נכונה וחיזוק ידיים ואצבעות בחומרים ובמשחקים נוספים שמומלצים לילדים בגילאי הגן ובית הספר, אל תהססו לפנות:

טלי אלדר, מרפאה בעיסוק לילדים, בנימינה
טלפון: 052-2605158
מייל: talieldar2@gmail.com

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן